Berkin Elvan, öldürülmesinin 10’uncu yılında da anılıyor

Gezi eylemlerinde, Okmeydanı Gaziler Sokak’taki evinden ekmek almaya gittiği sırada polisin attığı gaz fişeğiyle başından vurulan ve yaklaşık dokuz ay yaşam mücadelesi verdikten sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan‘ın ölümünün üzerinden 10 yıl geçti. Hastanede 269 gün yaşam mücadelesi veren Elvan, saat 14.00’te Feriköy Mezarlığı’nda anılacak.

Elvan’ın ölümüne neden olan polis Fatih Dalgalı hakkında verilen 16 yıl 8 ay hapis cezası reddedildi. Hak arayışı süren anne Gülsüm Elvan, Evrensel’e konuştu.

Elvan, şunları söyledi:

“Daha geçen salı yargılandım, Cumhurbaşkanı’na hakaretten. Ben o adamı gördüğüm zaman o sözü gözümün önüne geliyor ne konuşursa konuşsun. “Emri ben verdim” sözü geliyor gözümün önüne. Kaç adalet bakanı değişti ama adalet değişmedi. Adalet git gide batağa çöktü. Bugün Türkiye’de kaç tane çocuk öldürülüyor? İş cinayetleri, deprem bunlara kader diyorlar, bunlar kader değil. Biz halen sokak ortasından öldürülen kadınlar var onlar için mücadele etmeye devam edeceğiz. Olmayan bir adaleti var etmeye çalışıyoruz. Umarım birlikte mücadele ederek, direnerek bir gün var edeceğiz. Ülkemizde adalet olmadığı sürece hırsızlık da olur açlık da olur her şey olur onun için adalet için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Taksim Dayanışması, “Gezi direnişimizin 10. yılında, her mücadelemizde yolumuzu aydınlatan, hiç unutmadığımız kardeşlerimizi, evlatlarımızı, yoldaşlarımızı saygıyla anıyoruz. #BerkinElvan ölümsüzdür!” paylaşımı yaptı. 

Berkin Elvan adlı hesaptan da şu paylaşım yapıldı: 

“Berkin’in bizden koparılmasının 10. yılı. Berkin’in yokluğu onuncu yılında, Gezi’de atan her yürekle oradan oraya. Tutulamayan yas reva değil insana. Artık tam hakkıyla bu yası tutma vakti. O’nu anıyoruz, onsuzluğun 10. senesi. 11 Mart Pazartesi saat 15:00’te Feriköy Mezarlığı’ndayız.”

Ne olmuştu: Dava süreci

18 Haziran 2021’de polis memuru Fatih Dalgalı 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı; ‘kasten öldürme suçunu işlediğinin sabit olduğuna’ hükmedildi. Yurt dışına çıkışı yasaklanan Dalgalı hakkında tutuklama kararı verilmedi.

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan hakkında, çocuklarının öldürülmesiyle ilgili açıklamalarında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçu işledikleri iddiasıyla 30 Eylül 2021’de dava açıldı.

Davanın 21 Nisan 2022’de görülen duruşması, söz konusu basın açıklamasına ilişkin görüntülerin çözümünün yapılması için bilirkişiye verilmesine karar verilerek ertelendi.

4 Nisan’da ise İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, Berkin Elvan’ı gaz bombası kapsülüyle başından vuran polis memuru Fatih Dalgalı’ya “olası kasıtla kasten öldürme” suçundan verilen 16 yıl 8 ay hapis cezasını onadı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x