Sanchez’den uluslararası topluma Filistin’i tanıma çağrısı: ‘İspanya hazır’

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, ülkesinin Filistin devletini tanımaya hazır olduğunu yineleyerek, uluslararası toplumun mevcudiyetini tanımadan Filistin’e yardım edemeyeceğini söyledi. İspanya Meclisi’nde muhalefetten hükümete sorular oturumunda konuşan Sanchez, Filistin’i yazdan önce tanıyacaklarını yineleyerek, bunun gerekliliğini savundu.

‘İSRAİL’İN SALDIRILARI İNSAN HAKLARINI YERLE BİR EDİYOR’

Gazze’de bu “yüzyılın en içler acısı insanlık felaketlerinden birinin” yaşandığını kaydeden Sanchez, “Taraflardan kalıcı ateşkes, Hamas’ın terörist saldırılarının kınanmasını, rehinelerin hemen serbest bırakılmasını ve insan felaketi ile orantılı bir insani yardımın ulaştırılmasını istiyoruz” ifadesini kullandı. Başbakan Sanchez, “İsrail’in orantısız cevabı dünyayı ve Orta Doğu’yu istikrarsızlaştırmakla tehdit ediyor ve onlarca yıllık insan haklarını yerle bir ediyor” dedi.

BARIŞ KONFERANSI İÇİN DESTEK İSTEYECEK

Uluslararası toplumun ilk olarak mevcudiyetini tanımadan Filistin’e yardım edemeyeceğini vurgulayan Sanchez, “İspanya, Filistin devletini tanımaya hazır” diye konuştu. Sanchez, 11 ve 12 Nisan’da Polonya, Norveç, İrlanda ve 16 Nisan’da Slovenya’ya ziyaretlerde bulunarak, Filistin devletinin tanınması ve iki devletli çözüm temeline dayalı uluslararası barış konferansı düzenlenmesi için destek isteyecek.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x