Bülent Turan: Bu bakanlar AK Parti üyesi değil mi?

İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, AK Parti Kırşehir İl Başkanlığı’nı ziyaret etti.

DHA’nın haberine göre, burada açıklamalarda bulunan Bülent Turan, CHP’nin bakanların seçim çalışmasına katılmasına dair eleştirilerine yanıt verdi.

“Bakanlar siyaset yapamaz, bakanlar ileri gidemez diyorlar. Bu, 1960’lardan sonra tek parti anlayışının Türkiye’de siyasal yapıyı zayıflatmak için söylediği bir yalandır” diyen Turan, “Bu bakanlar KPSS ile mi atandı? Bu bakanları AK Parti Genel Başkanı, halkın seçtiği Cumhurbaşkanı Erdoğan atamadı mı? Bu bakanlar, AK Parti üyesi değil mi? Tam tersine çalışmayan, siyaset üretmeyen, ileri gitmeyen bakanları mı istemeliyiz? O yüzden bakanlarımızın siyaset yapması kadar doğal bir şey olamaz. Bunun tartışılması abes” ifadelerini kullandı.

Sistemin değişmesinin tartışılabileceğini belirten Turan, “Sistemin değişmesini istiyorsanız gelin sistemin eksiği varsa bunu gözden geçirip tartışalım. Bu başka tartışma konumuz. Fakat ‘Bakan, Murat Kurum’a destek istedi’ diye tartışma konusu olmaz, olmamalı. Bakanlarımızın hepsi Cumhurbaşkanının atadığı, KPSS ile atanmayan, siyasi iradeyle beraber yol yürüyen insanlardır. Bir bakanlık, kamu görevi yaparken bir ihmali oluyorsa bunu tartışırız. Ama siz bakanımıza üyesi olduğu, mensubu olduğu partiye, ‘gitme, adaya oy isteme’ derseniz yanlış bir iş yapmış olursunuz” diye konuştu.

‘ALTILI MASA BAKANLIK PAYLAŞIRKEN SİYASİ OLMASIN MI DEDİ’

Mayıs 2023’teki genel seçimde muhalefetin Millet İttifakı’nı kurduğunu hatırlatan Bülent Turan, şunları söyledi:

“Siz zamanında Zafer Partisi’ne gizli gizli bakanlık vaat ederken siyasi olmasın mı dediniz? Siz Altılı Masa, aranızda bakanlar paylaşırken bunlar siyasi olmasın mı dediniz? Siz daha dün Cumhurbaşkanı seçimlerinde İstanbul ve Ankara belediye başkanının tüm görevlerini bıraktırarak il il dolaştırırken aklınıza bu gelmedi mi? O yüzden bir daha söylüyorum, kamu görevini iyi yapacağız, aksatmayacağız. Daha eski yıllarda ulaştırma, adalet ve içişleri, bu bakanlıklar tarafsız olsun diye değişiklik yapıldı. Ama bu kanun değişti. Bu kanun farklılaştı. Çünkü teknoloji değişti, şeffaflık var. İnsanlar ne yapıldığını görüyor, takip ediyor. Ulaştırmanın eski yıllarda seçim sandığına gitmeyi engellenmesin diye değişmesi öngörülür. Böyle bir ihtimal var mı? Her partinin görevlisi zaten sandık başında. O yüzden bu güncellemeyi toplum yapmış, kanun yapmış. Boş tartışmaların bu ülkeye faydası olmadığını söylemek isterim.”

‘FATİH ERBAKAN’I KULLANIYORLAR’

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteklediğini dile getiren Turan, “Yeniden Refah Partisi diye bir parti var. Cumhur İttifakı içinde yer aldı. Beraber görev yaptık. Seçimlerde doğru yerde tavır aldığı içinde halkımız sahip çıktı. Ama şimdi doğru yerde tavır almadığından dolayı farklı farklı dünyaların gündemi olmaya başladı. Fox’ta, Halk Tv’de, Sözcü’de her gün bunlar var. AK Parti’den gram oy tırtıklar mı endişesinden dolayı bunu yapmaya çalışıyorlar” dedi.

“Geçen seçimlerde her gün Ahmet Davutoğlu’nu, Babacan’ı, Gültekin Bey’i ekrana çıkaran televizyonlar kaldı mı şimdi? Nerede Davutoğlu, nerede Temel Bey, nerede Babacan? Varsa yoksa şu an Fatih Erbakan’ı kullanıyorlar” diyen Turan, “Onu sevdikleri için değil, Erdoğan’a nasıl zarar veririz diye bunu yapıyorlar. Dün Altılı Masa partilerinde bunu yaptılar, bugün Fatih Erbakan’a bunu yapmaya çalışıyorlar. Bizim milletimiz izzet sahibi, irfan sahibidir. Bu oyunlara asla gelmeyecektir. Göreceksiniz daha büyük bir oy farkı ile Erdoğan’a ‘evet’ diyeceklerdir” şeklinde konuştu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x